Rhodiola rosea: Adaptogen z české přírody povzbuzuje mozek, zvyšuje výkon a pomáhá i při syndromu vyhoření

Rhodiola rosea: Jediný adaptogen z české přírody povzbuzuje mozek, zvyšuje výkon a pomáhá i při syndromu vyhoření
Rhodiola rosea: Jediný adaptogen z české přírody povzbuzuje mozek, zvyšuje výkon a pomáhá i při syndromu vyhoření

Jednou ze sedmi bylinných složek povzbuzujícího nápoje Erebos je Rhodiola rosea, vytrvalá nízká rostlina s tlustými lístky a četnými drobnými květy. Roste na vysokohorských loukách, dokonce i v tundrách v Evropě a Asii. Její český název zní rozchodnice růžová, což ale neznamená, že kvete růžově – své druhové jméno dostala proto, že její oddenek silně voní po růžích. Říká se jí také zlatý kořen a jde o bylinu využívanou v tradiční medicíně již celá staletí, zvláště rozšířená je v lidovém léčitelství v Rusku a Skandinávii. V České republice ji rozsáhlý sběr v minulosti přivedl na pokraj vyhubení a dnes je považována za kriticky ohrožený druh. Zároveň se ale může pyšnit titulem jediné adaptogenní rostliny, kterou u nás můžete volně v přírodě potkat. V žádném případě ji ale netrhejte a raději ji vyzkoušejte v kupovaných tinkturách, v doplňcích stravy nebo v našem Erebosu.

Jaké benefity vlastně rozchodnice tělu a mysli přináší? Jak již bylo naznačeno, je to silný adaptogen, tedy přírodní prostředek, díky němuž lépe čelíme fyzickému i psychickému stresu. Podle studie německých a rakouských vědců z roku 2017  je přínosná dokonce i pro lidi, kteří se již přímo potýkají se syndromem vyhoření. Dávka 400 mg extraktu z rozchodnice podávaná každý den po 12 týdnů u těchto lidí průkazně zlepšila doprovodné obtíže vyhoření, jako například depresi či úzkost.

To však ani zdaleka není vše. Rozchodnice je též výborným životabudičem, který zažene pocit únavy, a to dokonce i té chronické. Přestože neobsahuje kofein, dokáže stimulovat až o 60 % více než „nakopávače“ na bázi kofeinu. Posiluje také nervový systém, zvyšuje koncentraci a paměť, snižuje mentální vyčerpání a podporuje výkonnost. V klinickém testu, který roku 2000 provedli arménští výzkumníci , dokázal extrakt z rozchodnice v denní dávce 170 mg zvýšit výkonnost lékařů pracujících na nočních směnách o celých 20 % v porovnání s jejich kolegy, kterým bylo podáváno jen placebo. V jiných studiích zase extrakt z rozchodnice podpořil výkon sportovců – nejenže oproti placebo skupinám dosahovali lepších výsledků, ale sami hlásili menší míru pociťované námahy. Kromě toho látky obsažené v rozchodnici posilují imunitu, prospívají srdci i cévám, blahodárně působí na střevní sliznici a napomáhají normalizaci hladiny glukózy v krvi.