Maral, kozinec a mateřídouška podpoří fyzickou i psychickou odolnost

Přírodní energetický nápoj Erebos vsází na účinky 7 blahodárných bylin.
Přírodní energetický nápoj Erebos vsází na účinky 7 blahodárných bylin.

Přírodní energetický nápoj Erebos vsází na účinky 7 blahodárných bylin. O yerba mate již byla řeč, a tak se tentokrát podíváme na tři další rostlinné zázraky: maral, kozinec a mateřídoušku. Maral a kozinec patří mezi takzvané adaptogeny, rostlinné produkty zvyšující schopnost organismu odolávat změněným podmínkám a jeho odolnost proti stresu, ať už fyzickému, nebo psychickému. Mateřídouška je známá nejen pro své silné antiseptické účinky, ale i pro blahodárné působení na duševní pohodu a osvěžení mysli.

Erebos

Maral, sibiřský životabudič

Maral neboli parcha saflorovitá alias maralí kořen je rostlina původem ze Sibiře. To, že se jí daří v tak nehostinné krajině, naznačuje její sílu a vitalitu. V sibiřském lidovém léčitelství se maralu přisuzuje schopnost vyléčit 14 nemocí a oddalovat stáří. Rostlina obsahuje 18 různých vitamínů a kolem 50 stopových prvků. Najdeme v ní vitamín C, karotenoidy, třísloviny, esenciální oleje, flavonoidy, inulín a mnoho dalších látek. Má silně povzbuzující účinky, pomáhá zvyšovat psychickou i fyzickou odolnost, posiluje imunitu a dokáže odstranit i chronickou únavu či apatii. Obsahuje antioxidanty, které chrání organismus před oxidačním stresem, rychle dodá energii a prospívá krevnímu oběhu i srdci. Vzhledem k obsahu beta-ecdysteronu má i mírně anabolické účinky a napomáhá tak růstu svalů a obnově tkáně.

Kozinec proti únavě i pro silnou imunitu

Silným adaptogenem je i kozinec blanitý. Ten pochází z Asie a celá staletí je využíván v tradiční čínské medicíně. Jeho zdravotní účinky potvrzují i vědecké autority, například dle nařízení Evropské komise č. 432/2012 jsou u kozince povolená zdravotnická tvrzení ohledně jeho účinků na imunitní systém, krevní tlak, normální hladinu cukru v krvi, antioxidační vlastnosti, adaptogenní účinky a řady dalších. Blahodárně bylina působí díky aktivním složkám včetně polysacharidů, isoflavonoidů, saponinů či volných aminokyselin. V kozinci dále najdeme též kyselinu listovou, kumarin, cholin, betain, fenolické kyseliny či kyselinu linolovou a linolenovou.

Čínská medicína vyzdvihuje především jeho podporu imunity a dlouhověkosti, silné protizánětlivé účinky, schopnosti mírnit alergie, a dokonce i léčit rýmu. Pacientům vrací chuť do života, pomáhá zvládat stres a nabíjí je energií. Jeho pozitivní působení proti chronické únavě potvrdila třeba i studie čínských vědců z roku 2009 provedená na 75 lidech potýkajících se s chronickým únavovým syndromem. Ti, kteří užívali kozinec ve směsi s dalšími bylinami, následně po třech měsících vykázali statisticky významné zlepšení oproti skupině „léčené“ pouze placebem. Imunitu kozinec podporuje tím, že navyšuje množství bílých krvinek a podporuje tak tvorbu protilátek. Rovněž stimuluje aktivitu a produkci T-lymfocytů, makrofágů, NK buňek („natural killers“ = přirození zabijáci) a imunoglobulinů.

Mateřídouška pro psychickou pohodu

Mateřídoušku v našich končinách dobře známe nejen díky Kytici K. J. Erbena. V lidovém léčitelství mnoha národů je používána již celá staletí. Patří k širokospektrálním léčivkám, obsahuje značné množství silic (thymol, karvakrol, cineol, cymen, linalool), tříslovin, hořčin, flavonů a aromatických kyselin. Posiluje činnost srdce, mírní astma, detoxikuje tělo, potlačuje křeče, desinfikuje zažívací ústrojí, tlumí deprese i migrény, posiluje nervy, redukuje stres a mnoho dalšího. Zmíněný karvakrol podle studie italských a švýcarských vědců z roku 2013 vykazuje jasné neuromodulační účinky na specifické oblasti mozku a při již sedmidenní konzumaci pozitivně ovlivnil hladiny dopaminu a serotoninu v krvi. Mateřídouška tak prokazatelně pomáhá v posilování mentálního zdraví a navozuje pocity pohody a spokojenosti.

Přečtěte si rozhovor z magazínu Bylinkář s Romanem Pavelou o Kozinci a jeho využití v Erebosu i dalších produktech.