7 tipů, jak mít energii od rána do večera

Erebos - energie po celý den
Erebos - energie po celý den

Kdo z nás netouží být celý den čilý jako rybička, svěží a plný chuti do života? Dopřát si dostatek energie pro práci i volný čas není zas tak těžké, jak by se mohlo zdát. A není to jen o odpočinku. Věděli jste, že dodat energii vám mohou i různé byliny, hudba nebo obyčejný smích? Podívejte se na našich 7 tipů, jak si zajistit „plnou baterii“. Většinu z nich určitě znáte, ale ruku na srdce, řídíte se jimi?

1) Běžte ven

Chcete-li celý den udržet energii, snažte se co nejvíce času strávit venku. Sluneční svit pomáhá odstraňovat únavu, zvyšuje hladinu „hormonu štěstí“ serotoninu, zlepšuje funkce mozku a také díky regulaci cirkadiánních rytmů napomáhá ke kvalitnějšímu, hlubšímu spánku. Ideální je vyrazit ven na slunce hned po ránu: proběhnout se, zacvičit si na zahradě nebo alespoň vyjít na pár minut na terasu a pořádně zhluboka se nadechnout. Sedět celý den i mimo práci za počítačem vám energii nedodá.

2) Posnídejte proteinové smoothie

Oblíbená smoothie se dají doslova nacpat vitamíny, minerály a dalšími živinami, navíc jsou snadno stravitelná. A jsou hotová i zkonzumovaná během chvilky, takže žádné výmluvy, že nestíháte snídat! Aby vás smoothie zasytilo a dodalo dostatek energie, mělo by obsahovat vlákninu, bílkoviny – ideálně ve formě mléka, jogurtu nebo třeba i proteinového prášku – a také zdravé tuky třeba z oříšků.

3) Sáhněte po tekutém životabudiči

Tím ale nemyslíme jen kávu. Existují i další životabudiče, které nám vlijí šťávu do žil stejně tak dobře, navíc na ně nemusíme vystát frontu v kantýně. Takovýmto „nakopávačem“ je i Erebos, čistě přírodní energetický nápoj vyrobený z vyladěné kombinace sedmi bylin. Povzbudí tělo i mysl, zažene stres i únavu, a navíc skvěle chutná. Na rozdíl od některých energetických nápojů neobsahuje spoustu přídavných látek.

4) Nakopněte se muzikou

Hudba má na naši psychiku velký dopad. Pomáhá nám relaxovat, stimuluje naši fantazii a kreativitu i nás dokáže nabít energií. Jakmile tedy budete mít možnost, nasaďte sluchátka a pusťte do nich svůj oblíbený song – ideálně nějaký svižnější, který vás opravdu nakopne. Klidně si dopřejte i o něco vyšší hlasitost než obvykle. Mějte však samozřejmě na paměti, že dlouhodobý poslech hlasité hudby přes sluchátka může mít negativní dopad na váš sluch.

5) Přivoňte si k mátě

Ne, neděláme si legraci, aromaterapii ostatně určitě znáte. Obvykle se pojí spíše s relaxací, avšak vhodně zvolená vůně dokáže naopak také povzbudit. Příkladem přesně takové je aroma máty peprné. Tu si můžete dopřát ve formě esenciálního oleje, nebo si prostě jen kupte či vypěstujte tuto bylinku sami.

6) Družte se a smějte

Když vás v práci přepadne náhlý pokles energie, při nejbližší přestávce vyrazte mezi kolegy. Sociální kontakt tváří v tvář uvolňuje z našeho nervového systému mix neurotransmiterů, který snižuje stres a úzkost, rovněž se ale do organismu vyplavuje dopamin, který je zdrojem mozkové energie. Když se navíc během hovoru pořádně nasmějete, nejenže si tím spravíte náladu, ale také se vám zrychlí pulz a zvedne krevní tlak. Díky tomu se vaše tělo lépe okysličí a vy pocítíte příval nové energie.

7) Dobře se vyspěte

Abyste si dostatek energie zaručili i do dalšího dne, je naprosto klíčové dobře se vyspat. To vám půjde o hodně lépe, pokud jste se během dne věnovali nějaké fyzické aktivitě, nejlépe venku. Pro pravidelně kvalitní spánek je též potřeba chodit spát zhruba ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávat. Během noci snižte teplotu v ložnici a omezte modré světlo, typicky například ze zapnutého televizoru. Před spaním dejte svému mozku a tělu možnost zklidnit se, třeba krátkou meditací nebo četbou.