10 snadných kroků ke zvýšení vaší produktivity

10 snadných kroků ke zvýšení vaší produktivity

Dnešní doba na nás klade vysoké nároky, musíme toho stihnout hodně a vše musí být dokonalé. Naše tělo však na takový stres není stavěné, proto často večer (někdy i během dne) padáme únavou a vyčerpáním a často ani nestihneme vše, co jsme stihnout měli (nebo chtěli). Nadměrná zátěž se podepisuje nejen na našem těle, ale i na naší psychice, jsme podráždění, bez energie a motivace. V takovém stavu nejsme a ani nemůžeme být dostatečně produktivní, nemáme čas na rodinu, přátele a na naše koníčky.

Pojďme se teď společně podívat na 10 jednoduchých kroků, které vám pomohou zvýšit vaši produktivitu během dne a stíhat vše bez zbytečného stresu.

  1. Udělejte si seznam úkolů.

Sestavte si seznam všech úkolů a povinností, které chcete během dne stihnout. Práce, přátelé, rodina, sport, nákupy…nezapomeňte ani na odpočinek.

  1. Uspořádejte si priority.

Seřaďte si dané úkoly podle důležitosti. Ty nejdůležitější, které nemůžete dál odkládat, dejte na první místo, méně důležité můžete posunout až na konec seznamu. Ke každému úkolu si poznamenejte datum, kdy musí být hotový – to vám pomůže při určování priorit.

  1. Sestavte si časový harmonogram.

Využijte diář, kalendář a seznam úkolů a povinností do něj přeneste. Můžete si rozvrhnout celý den, týden nebo měsíc dopředu. Vizualizace vašeho programu vám pomůže držet se plánu a dělat věci postupně. Na každou činnost si vynahraďte určitý časový prostor a snažte se ho dodržet. Nesnažte se dělat více věcí najednou, protože tak nikdy nebudete dělat jednu věc pořádně a vše vám akorát zabere více času. Soustřeďte veškerou svou pozornost na jeden úkol a poté se přesuňte k dalšímu.

  1. Dělejte si přestávky.

Naše mysl je schopná soustředit se jen po určitou dobu, pokud tedy zíráme několik hodin bez přestávky do počítače, naše produktivita rapidně klesne. Nastavte si budík a každých 25 minut si udělejte 5-10 minutovou přestávku na protažení. Nebo si stáhněte aplikaci, která časové úseky práce/odpočinek pohlídá za vás.

  1. Začněte s čistým stolem.

Na pracovním stole se nám často nahromadí kupa věcí, papírů a poznámek, které je třeba vyřídit. To však rozptyluje naší pozornost a zahlcuje naší mysl. Uspořádejte si věci na stole, odstraňte vše, co je nepodstatné, použité hrnky od kávy a nádobí umyjte a ukliďte. Uvidíte, jak se vám bude pracovat lépe.

  1. Ruce pryč od sociálních sítí.

Facebook, Instagram, Snapchat…sociální sítě jsou všude kolem nás, jsou pro nás komunikačním nástrojem, ale také rozptylují naši pozornost a okrádají nás o čas. Přestaňte kontrolovat novinky každých pět minut a vyhraďte si na to určitý čas, třeba chvilku během polední pauzy nebo večer. Pokud vás ale kontrola sociálních sítí neustále láká, pomoct vám může například zablokování určitých webových stránek.

  1. Dbejte na vyváženou a zdravou stravu.

Vyvážená a zdravá strava nám pomáhá zůstat fit jak po fyzické, tak i psychické stránce. Ovoce, zelenina, ořechy, to vše jsou potraviny, které vám pomohu doplnit energii a potřebné živiny, vitamíny a minerály.

  1. Dodržujte pitný režim.

Hydratace je důležitá, nezapomínejte tedy pít. Vynechejte ale přeslazené limonády, omezit byste také měli pití kávy, ta někdy sice může pomoct při únavě, ale po rychlém povzbuzení dochází k rychlému poklesu energie. Zkuste třeba Erebos, byliny a koření obsažené v tomto nápoji vás nabijí energií po delší dobu.

  1. Hýbejte se.

Pravidelný pohyb svědčí našemu tělu i mysli – budete cítit lépe nejen po fyzické stránce, ale také psychicky. Nemusíte se nutně vypravit hned do posilovny, ale zařaďte do svého denního režimu procházky, jógu, běh, jděte si zabruslit nebo si třeba s kamarády zahrajte basketbal.

10. Relaxujte.

Ve snaze stihnout toho co nejvíce často zapomínáme na odpočinek. Relaxace je ovšem velice důležitá, pomůže nám uvolnit se, načerpat síly na další den. Vynahraďte si minimálně půl hodiny denně jen pro sebe – napusťte si horkou vanu, pusťte si oblíbenou hudbu, čtěte si, můžete zkusit i meditaci.

 

Pokud se těmito body inspirujete, určitě vaše produktivita poroste. Ale pokud ne, zkuste přidat více Erebosu 🙂

0
%d blogerům se to líbí: